Grind Season

Reflection #3

Grind Season

So today I’m writing about the obvious, or at least it seems obvious to me. Never settle for or rely on just one source of income, make sure you have another source of incoming cash flow.

I’ve always been the type that’s needed consistent work to feel productive or complete. Whether it was joining organizations outside of work or working a second job, being busy is my second name. However, at this point in my life I’ve decided to put my productive effort towards myself development. Build a name for myself. And what better way to do that than to make money while pursuing my goals and dreams.

Everyone’s goals are different in life. Some people want to be CEOs of Fortune 500 companies and others just want to make enough money to retire and buy their own island. There is nothing wrong with both cases, however I don’t see either of these two options as my life. My main goal and purpose is to just become a better me.

What does a better me entail? I have no clue, but I’m excited to learn. No kids, no husband and no stress. It is the perfect stage to focus on developing myself for my future. The best part of it all is that I can become a better me because I desire to do it. Whatever you put your mind towards you can conquer it. I’m no saying that if you have kids or a spouse you cannot accomplish your set goals. I’m simply stating that flexibility with time may not be an option. But that shouldn’t stop you from reaching your goals. As someone once told me, ” If you need time, you’ll make time”. So you’ll make time if you need time, right?

With that being said, I’m not only pushing myself to accomplish all my goals and dreams, I’m pushing you as well. Be the better you you desire to be because we only have one life to live. We have no choice but to live it to the fullest.

 

10 Minutes for 30 Days

Cold Season, Warm Workouts!

My first vacation of the year is approaching soon! I’m super excited because I can finally have time to relax after this busy busy year. With any vacation, looking right in your bikini or dress attire is a must. Therefore, I’ve challenged myself to complete 30 days of 10 minute workouts.

Currently the only things maintaining my weight are my healthy eating habits and hitting the gym here and there. Not to tute my own horn, but I take what I eat very seriously. Sundays are my strict meal prep days for the week, I drink a lot of water and eat only lean protein and low carb meals(Check the “Dining In” section for meal prep ideas!)

I can’t lie though, even I mess up this regimen occasionally. Some days, after a long day at work, I’ll treat myself to Five Guy’s. A double  hamburger and fries to be exact. So in order for me to maintain what I’ve worked so hard on, I’ve decided to include daily workout routines. I’m hoping a good 10 minutes every morning will do the trick or at least be a start. Below I’ve listed helpful YouTube links for any eager minds. I will post pics of my progress to help push myself and anyone who is interested. 10 minutes, 30 days, are you up for the challenge?

Keeping It Tight

Ab Workouts

  1. https://youtu.be/1919eTCoESo
  2. https://youtu.be/MrV4vCotio0
  3. https://youtu.be/RpfNMbM7jIc
  4. https://youtu.be/qniTvaPXESA
  5. https://youtu.be/aKFVZu_4Lq4
  6. https://youtu.be/yLN-NAazKeg
  7. https://www.youtube.com/watch?v=XZufLEOaSpQ
  8. https://www.youtube.com/watch?v=6r3-TkbA_lY
  9. https://www.youtube.com/watch?v=acVU6HGmyVk
  10. https://www.youtube.com/watch?v=5NMyLiDJKWE
Glutes
  1. https://www.youtube.com/watch?v=X663kXIufZI
  2. https://youtu.be/afghBre8NlI
  3. https://youtu.be/47_dHXpcg5k
  4. https://youtu.be/fx7xOTz4Bv8
  5. https://youtu.be/OxEFWOIW9XM
  6. https://youtu.be/X663kXIufZI
  7. https://youtu.be/iXS4fN61YGI
  8. https://youtu.be/FZuSNKJhWE8
  9. https://youtu.be/QECX7YvzF_c
  10. https://youtu.be/z0f_68vLRh4

Arms

  1. https://youtu.be/4pcaD3wInqM
  2. https://youtu.be/7Mm42ipb1sI
  3. https://youtu.be/cF0niVnmMY0
  4. https://youtu.be/wxyoMvJZBJQ
  5. https://youtu.be/6UmRb4UphfM
  6. https://youtu.be/-P9ouuOnk0A
  7. https://youtu.be/JM3UaGJ2Djg
  8. https://youtu.be/wXj5f6sDuuU
  9. https://youtu.be/ZLzKJEclj48
  10. https://youtu.be/anSj2GM-p0M

Enjoy the links and answer the above question with a “challenge accepted”.

Sip Sip,

Sophia

Total Spent: $29.38

So where did I find myself once again?

Yes, you guessed it!

Whole Foods!!

That might be the last place a lot of people choose to food shop, however Whole Foods holds it down for me I can’t lie. I used to only go to Trader Joe’s, but  due to convenience I later  found out that Whole Foods also has great inexpensive deals. Recently, I gave myself a weekly grocery shopping challenge. Now that I live alone, finding economical deals is a must. In addition to living alone,New York City  is one of the top ridiculously expensive cities to live in. So I decided to come up with a weekly $30 or less budget for food shopping. So let’s get straight to the point with what goodies I’ve found.

365 Unsweetened 64 FL Oz Green Tea:$3.49

365 Vanilla 64 Fl Oz Soymilk:$2.99

32 FL Oz Vegetable Stock:$2.49

Navel Oranges:$3.87($1.49 a pound)

Whole Trade Bananas:$2.31($.79 a pound)

Organic Cilantro:$1.99

Organic Onion Scallion:$1.29

Green Beans:$1.33($1.49 a pound)

Organic Red Delicious Apples:$3.64($1.99)

2 Whole Foods Brown Eggs:$2.99 Each

Total Cost:$29.38

Total Number of Items:11

IMG_2752

I think I’ve done pretty well for this week.

If you read this post, share what you’ve found! Either it’s from Whole Foods or any other local grocery store you find inexpensive with great quality foods.

Thanks for reading.

Sip Sip,

Sophia

Go Crazy! It’s Wholefoods!!!

One hour to use,where should I go?

I decided to go to Whole Foods! I wanted to browse and get some creative thoughts flowing for future recipes. Error number one, never go into Whole Foods without a plan,never browse. I say this  only because Whole Foods displays a whole lotta food lol Yea, not quite sure why I thought that punch line would be funny. Anywho, as I was saying, you must have an idea of what you want to purchase from there before going in.However, in this case I did not.

I’m fortunate enough to work next to a WF location, so spontaneous visits are always fun and expensive.So I decided that I would start tracking my weekly finds,to justify if going to Whole Foods was fun enough or just expensive enough.

Below are the sale items I purchased today;

Calab Ricotta Cheese: $4.39

Polenta:$2.19

365 Chicken Broth:$2.19

Red Potatoes:$2.99

365 Extra Virgin Olive Oil: $21.99

IMG_2675

Thank you for tuning in.

Sip Sip,

Sophia